Apstiprināts "Rīgas enerģētikas aģentūras" rīcības plāns
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas ceturtdien, 28.augustā, apstiprināja Rīgas pašvaldības aģentūras "Rīgas enerģētikas aģentūra" (REA) rīcības plānu 2014.-2016.gadam.
Tas ir sagatavots, ņemot vērā Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plāna viedai pilsētai 2014.-2020. gadam, Rīgas attīstības programmas 2014.-2020.gadam un Rīgas Ilgtermiņa stratēģijas līdz 2030.gadam noteiktos mērķus un uzdevumus.
Rīcības plānā noteikts, ka REA aktīvi iesaistīsies tādos projektos, kas uzlabos mājokļa kvalitāti, atjaunos inženierinfrastruktūru un stimulēs energoefektivitātes ieviešanas pasākumus. Tas viss tiks darīts, lai samazinātu CO₂ emisijas un uzlabotu gaisa kvalitāti.
Jau tagad REA strādā pie diviem investīciju projektiem, kuriem finansējumu piešķīrusi Rīgas dome. Tie ir mājokļu energoauditu organizēšana un tehniskās paraugdokumentācijas izstrāde 12 tipveida daudzdzīvokļu māju renovācijai.
Vienlaikus REA darbojas vairākos starptautiskos projektos, kas jau ir devuši labus rezultātus. Piemēram, INTERREG IVC programmas projekta "Ilgtspējīga pilsētas mobilitāte" (SUM projekts) laikā ar inovatīvu risinājumu piesaisti un informācijas pārnesi ir atbalstīta bezizmešu mobilitātes, īpaši elektromobiļu un to uzpildes infrastruktūras ieviešana Rīgā, lai samazinātu CO₂ emisijas. Pašvaldības tehniskajos dienestos kopš 2012.gada strādā astoņi elektromobiļi, tiek plānots iegādāties vēl 21 elektromobili. Ir sagatavots pētījums ātrās uzpildes kolonu izvietojumam Rīgā, kā arī lēnās uzpildes kolonu masveida izvietojumam pašvaldības kontrolētās automašīnu stāvvietās. Uzsākta ātrās uzpildes kolonnu ieviešana. Projekta ietvaros rīdzinieki iepazīstināti ar ūdeņraža satiksmes autobusu, kā arī vieglo ūdeņraža automašīnu.
INTERREG IVC programmas projekts "Videi draudzīgo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju tīkls" (Green IT) ļaus ar inovācijām, zināšanu un pieredzes pārnesi nostiprināt videi draudzīgu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (viedie tīkli, viedie mēraparāti, bezizmešu mobilitāte, moderns pilsētas apgaismojums u.c.) izmantošanu pilsētas vides uzlabošanai, ietekmējot energopatēriņu, uzlabojot atjaunojamo energoresursu izmantošanu, un veicinot CO₂ emisiju samazināšanu. Projekta laikā jau apzināti pilsētā ieviestie pasākumi, kuros izmantotas inovatīvas tehnoloģijas un iekārtas ar integrētiem informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) elementiem, turklāt REA ir izveidojusi šādu paraugprojektu e-katalogu, ko tagad var izmantot ikviens interesents. Dalība šajā projektā ir veicinājusi Rīgas pašvaldības pievienošanos Eiropas Zaļajai Digitālajai Hartai, kas tika parakstīta Briselē 2013.gada oktobrī.
ES 7. ietvarprogrammas projekta "Energoefektivitātes stratēģiskie instrumenti pilsētu attīstības plānošanai" (STEP Up) laikā tika izstrādāts pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plāns 2014.-2020.gadam, tuvinot Rīgu viedās pilsētas statusam. Vienlaikus tiks izveidota publiski pieejama datu bāze par daudzdzīvokļu namu, kas pieslēgti centralizētai siltumapgādes sistēmai, energoefektivitāti. Tajā apkopota informācija par aptuveni 3000 ēkām.
ES "Intelligent Energy Europe" programmā REA ir uzsākusi jaunu starptautisku projektu "Inovatīvi finansēšanas avoti lokāliem ilgtspējīgas enerģētikas risinājumiem" (INFINITE Solutions), lai gūtu pieredzi, kā izmantot inovatīvus finansēšanas avotus (ESKO līgumi, Rotācijas fonds utt.), lai aktivizētu privatizētu daudzdzīvokļu māju renovāciju. REA ir sagatavojusi un iesniegusi pieteikumus vēl citiem starptautiskie projektiem.